
Bananų giraitės - tropikų oazė Kipre.

Bananų giraitės Pafoso regione: tropikų kampelis Kipre
Važiuojant pakrante nuo Pafoso link Akamas draustinio, atsiveria netikėtas vaizdas – tropikų oazę primenančios bananų giraitės. Kipro bananai yra unikalūs – mažesni nei tie, kuriuos esame įpratę matyti prekybos centruose Lietuvoje. Bananai Kipre auga ištisus metus, tačiau jų auginimas reikalauja kruopštaus darbo ir kantrybės.
Bananas - tai žolė
Bananų augalai nėra tikri medžiai – tai didžiuliai žoliniai augalai, kurių stiebai, sudaryti iš lapų, kurių aukštis siekia net 2–4 metrus. Daigai sodinami ankstyvą pavasarį arba rudenį, renkantis vietas, kuriose dirvožemis gerai drenuotas, o klimatas šiltas ir drėgnas.
Augimas ir priežiūra
Augalui augant, jo lapai plečiasi ir pamažu virsta į "veduokles". Tokia, plačiai išsikerojusių lapų forma užtikrina, kad kiekvienas lapas gaus kuo daugiau saulės šviesos. Pafoso regione augančios bananų giraitės dažnai laistomos lašeliniu būdu, o jų dirva reguliariai praturtinama mineralais, kad užtikrintų gausų derlių.
Žydėjimas ir vaisių formavimasis
Po 9–12 mėnesių, kai augalas pasiekia brandą, iš jo vidurio išsiskleidžia įspūdinga bananų žiedų kekė. Šie tamsiai violetiniai, egzotiški žiedai po truputį virsta žaliomis vaisių kekėmis, kurios dar kelis mėnesius auga ir pamažu noksta.

Derliaus nuėmimas
Maždaug po 12–15 mėnesių nuo sodinimo, kai vaisiai pasiekia norimą brandą, prasideda derliaus nuėmimas. Bananų kekės pjaunamos rankomis, nes kiekvienas augalas duoda vaisių tik vieną kartą gyvenime. Surinkus derlių, augalas nupjaunamas, o jo vietoje jau dygsta jaunas daigelis – natūralus atsinaujinimo procesas leidžia plantacijai gyvuoti be nuolatinio persodinimo.
Nokimo procesas
Nors bananai gali būti skinami dar žali, vietinėse Kipro vaisių parduotuvėse dažniausiai galima rasti jau natūraliai sunokusių vaisių. Vietiniai gyventojai vertina bananus dėl jų, beveik medų primenančio skonio, o Pafoso regiono bananai dažnai naudojami tiek desertams, tiek vaisių kokteiliams gaminti.