Chirokitija (Choirokoitia) – langas į pirmykštį Kiprą

 

Larnakos regiono slėniuose, tarp žaliuojančių kalvų, stūkso viena paslaptingiausių ir svarbiausių archeologinių vietovių visame Viduržemio jūros regione  – Chirokitija (Choirokoitia). Tai daugiau nei 9 000 metų senumo neolito laikų gyvenvietė, kuri leidžia pažvelgti į pirmųjų Kipro gyventojų kasdienybę ir pasaulėžiūrą.

Seniausia civilizacijos užuomazga Kipre

 

Chirokitija mena maždaug 7000 m. pr. Kr., kai pirmieji žemdirbiai ir gyvulių augintojai apsigyveno šioje derlingoje vietovėje. Jie atsinešė ne tik naujus ūkio metodus, bet ir unikalų gyvenimo būdą, kurio pėdsakai iki šiol matomi akmeniniuose jų būstuose. Ši gyvenvietė buvo viena iš svarbiausių Viduržemio jūros regiono neolito bendruomenių.

Gyvenvietės paslaptys

 

Chirokitijos gyventojai statėsi apvalius akmeninius namus, kurių storos sienos saugojo nuo kaitrios vasaros saulės ir šaltų žiemos naktų. Kiekvienas būstas buvo unikalus – kai kurie turėjo vidinius kiemus ir net laiptus vedančius ant stogo. Didžiausią nuostabą kelia grindyse rasti palaidotų šeimos narių palaikai. Tai rodo gilų ryšį tarp gyvųjų ir mirusiųjų bei stiprią protėvių garbinimo tradiciją.

Įdomu tai, kad ši bendruomenė nepažinojo metalo – jų įrankiai buvo gaminami iš akmens, kaulų ir titnago. Jie vertėsi žemdirbyste, augino kviečius, miežius, ankštinius augalus, laikė avis ir ožkas, tačiau medžiojo ir laukinius gyvūnus - tai liudija gyvenvietėje aptikti šernų bei mažesnių laukinių žvėrių kaulai.

Gyvenvietės pabaiga ir užmarštis

 

Maždaug 6000 m. pr. Kr., dėl nežinomų priežasčių, Chirokitija buvo apleista. Istorikai kelia įvairias hipotezes: galbūt bendruomenę sunaikino liga, klimato kaita ar vidiniai nesutarimai. Po kelių tūkstantmečių sala vėl apgyvendinta, tačiau šios pirmosios civilizacijos palikimas liko užmirštas iki pat XIX a. pabaigos, kai archeologai įnyko į Chirokitijos tyrinėjimus. Šiandien Chirokitija – UNESCO pasaulio paveldo objektas, saugantis vieną iš geriausiai išlikusių neolito laikotarpio gyvenviečių visame Viduržemio regione. Apsilankius šioje vietoje galima ne tik pasigrožėti išlikusiais statiniais, bet ir patirti savotišką kelionę laiku – atsidurti pasaulyje, kuriame žmonija dar tik mokėsi gyventi bendruomenėje, kurti namus ir puoselėti pirmąsias tradicijas. Chirokitija – tai nebyli, bet itin vaizdinga "istorijos knyga", kurią kiekvienas keliautojas gali perversti žingsniuodamas akmenuotais takais tarp priešistorinių būstų.

 

Įėjimo kaina: 2.50 €

Kaip pasiekti Chirokitiją?

 

  • Iš Pafoso (Paphos)
    Atstumas: apie 110 km (apie 1 val. ir 30 min. automobiliu). Važiuokite A6 greitkeliu iš Pafoso į Limasolį (~60 km). Limasolyje pasukite į A1 greitkelį link Larnakos. Išvažiuokite Chirokitia / Skarinou išvažiavimu (yra ženklas nurodantis archeologinę vietovę).

 

  • Iš Limasolio (Limassol)
    Atstumas: apie 40 km (40 minučių automobiliu). Važiuokite A1 greitkeliu link Larnakos. Išvažiuokite Chirokitia / Skarinou išvažiavimu (yra ženklas nurodantis archeologinę vietovę).

 

  • Iš Larnakos (Larnaca)
    Atstumas: apie 35 km (apie 30 min. automobiliu). Važiuokite A5 greitkeliu link Limasolio. Išvažiuokite ties Chirokitia / Skarinou nuoroda (yra ženklas nurodantis archeologinę vietovę).

     

Taip pat skaitykite